top of page
Haridusliku sisuga päev Ida-Virumaal
"Ida-Viru Kaevandusmuuseum, Põlevkivimuuseum
ja uskumatud tehismaastikud" 
Reisi maksumus 70.-/õpilane (min 35 reisijat)
*hind sisaldab muuseumide pääsmeid ja muuseumigiidi, toitlustus, reisi giidi

 

Ekskursioonil Ida-Virumaale külastame põlevkivi kaevandamisega ning põlevkivitööstusega seotud paikasid. Saame ülevaate põlevkivi kaevandamise ajaloost, aga ka selle mõjust kohalikule ühiskonnale ja keskkonnale. Näeme kohtasid, kus kaevandamine on loodust muutnud, samuti paikasid, mis tekkinud sajandipikkuse põlevkivitööstuse tulemusena. 

Teekonnal nähtavat tutvustavad ning kogemusi jagavad kohalikud muuseumigiidid ja Ida-Viru atesteeritud giid raamatu "Avasta Ida-Virumaa" autor Marko Kaldur

Ekskursioonil külastame-

Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum pakub külastajatele võimalust saada põhjalik ülevaade Eesti ühest olulisest tööstusharust ning mõista selle rolli nii minevikus kui ka tänapäeval. Muuseumis saavad külastajad tutvuda põlevkiviga seotud ajaloo, geoloogia, kaevandamise ning põlevkivist toodetud energiaga. Näitusel on välja pandud erinevad tööriistad, masinad ja seadmed, mis on olnud olulised põlevkivikaevandamisel ja selle töötlemisel.

Eesti Kaevandusmuuseum

Muuseum asub endises kaevandushoones ning pakub võimalust kogeda autentset kaevanduskeskkonda. Külastajad saavad osa võtta ekskursioonidest, kus giidid juhendavad neid läbi kaevandushoone ning tutvustavad põlevkivi kaevandamise protsesse ja töötingimusi.

 

Lisaks on muuseumis välja pandud erinevad kaevandustöödeks kasutatud masinad ja seadmed, mis annavad aimu sellest, milline oli kaevandamine endises ajas ning millised olid kaevurite töötingimused.

Külastajad saavad ka teada, kuidas põlevkivi kaevandamise ja töötlemise protsessid on aja jooksul muutunud ning milline roll on sellel olnud Eesti majandusarengus.

Kaevandusmuuseum on oluline koht, kus saab mõista põlevkivi kaevandamise ajalugu, selle mõju piirkonna inimeste eludele ning ka tänapäevase põlevkivitööstuse olukorda ja väljakutseid. Muuseum pakub harivaid ja huvitavaid elamusi kõigile, kes soovivad rohkem teada saada Eesti põlevkivitööstusest ning selle mõjust riigile ja inimestele.

Kaevandusmuuseumis on võimalus süüa kaevurilõuna mille järel on õige aeg aktiivsema programmiga avastada juba maa peal põlevkivi kaevandamise tulemusena tekkinud vaatamisväärsusi.

Reisil näeme endisi uhkeid kaevurilinnasid mis tänapäeval on muutunud sügeteks "kummituslinnadeks" kuuleme ajaloost põnevaid fakte. 

Matkame Aidu Kärjääris ja näeme rohelisi karjäärifjorde

Need on olulised geoloogilised objektid, mis on tekkinud põlevkivikaevandamise tulemusena.

Aidu karjäär oli üks suurimaid avatud põlevkivikaevandusi Eestis. Seal kaevandati põlevkivi alates 1920. aastatest kuni 2012. aastani. Pärast kaevandamise lõppemist jäi ala mahajäetuks ning see on nüüdseks muutunud oluliseks kohaks geoloogia huvilistele ning loodusmatkajatele.

Karjääris on muljetavaldav maastik, kus on näha aastakümnete jooksul kaevandamise tulemusel tekkinud järsud kaljuseinad, kaevandusmasinate jäljed ja veekogud.

Alates kaevandamise lõpust on Aidu karjäär muutunud ka populaarseks paigaks ekstreemspordi harrastajatele.

Aidu karjäärifjordid on põnev nähtus, mis on tekkinud karjääri kaevandamisel. Need fjordid ehk kanjonid on tegelikult järsud ja sügavad lohud, mis on moodustunud karjääri põhjast kaevatud maapinna kohal. Need järsud seinad ja sügavad lohud moodustavad mitmekülgse ja huvitava maastiku, mis pakub põnevaid võimalusi nii matkamiseks kui ka looduse uurimiseks.

Viimastel aastatel on Aidu karjäär ja karjäärifjordid olnud ka keskmes diskussioonides seoses nende tuleviku kasutusega. On arutletud erinevate võimaluste üle, kuidas neid alasi turismiobjektidena arendada, samas tagades nende loodusliku mitmekesisuse ja kaitse. Nende alade juures on oluline järgida ohutusnõudeid ja austada looduse rahu, et säilitada need olulised geoloogilised ja kultuurilised pärandid tulevastele põlvkondadele.

bottom of page